Dikkat! Sağlığınız Küflenmesin!

Dikkat! Sağlığınız Küflenmesin!

Yeni nesil PVC Kaplama pencerelerde, mantolama izolasyon uygulamaları evlerinizin hava almasını önlemektedir. Oluşan bu sıcak ve havasız ortam evinize küf olarak olumsuz davetiye çıkarmaktadır. Küflerin görünümü yeşilden siyaha renk alabilmektedir bazı durumlarda ise renksiz de görülebilir. Evlerimizin tavanında kabaran sıva gördüğümüz an da büyük bir telaşa kapılmaktayız, bilmeliyiz ki o küf tavanda görünmesiyle kalmaksızın bir süre sonra sağılığınızı ciddi şekilde etkileyecektir. Öksürük ve solunum zorlanması gibi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Bu kötü gidişe bir önlem almama durumunda vücudumuz olumsuz bir şekilde alerjik reaksiyon gösterebilir. Kimi kişilerde burun akıntısı, burun kaşıntısı gibi rahatsızlıklar görülürken kimi kişilerde ise öksürük, boğaz ağrısı gibi türlü hastalıklar görülebilmektedir. Küf oluşumunu farkında vardığımız andan itibaren küfleşmiş bölgeyi ilgili alanlara duyurup o bölgenin sağlıklı alana büründürmemiz gerekir.

 

Küfün oluşumu su alan duvarlar başta olmak üzere, nemlenen duvar kağıtları ve havasız, güneş görmeyen yerler etken olmaktadır. Daha çok eski evlerde ve rutubetli ortamlarda gözüken bu olay hastalıklarımızın en önemli nedenidir. Kapalı mekanlarda, suyun mekanı neme bürümesi sonucunda ciddi küf belirtileri görülmektedir. Kapalı alanda yüzme yapan bir kişinin mekanda bu özelliğe dikkat etmesi, küf belirtileri gördüğü takdirde hijyenik ortamda sporunu devam ettirmesi gerekmektedir.

 

 

 

 

 Küften Uzak Durulması İçin Alınması Gereken 10 Önlem ;

1-      Mekanımızın nem miktarını nem ölçer yardımıyla öğrenmeliyiz. Çıkan sonuç %45 üzerinde ise mekanda ki nemi düşürmemiz gerekmektedir.

 

2-      Banyo, mutfak, tuvalet gibi yerlerde borularınızın su sızıntısını kontrol etmeliyiz eğer ki borularımız su sızıtıyor ise bir an önce değiştirmeliyiz.

 

3-      Mekanda su alan bir sıva çatlağı bulunuyorsa yetkili kişilere danışmalıyız.

 

4-      Odalarımız da ki kapalı alanlar güneş görmüyor, hava almıyor ise bir an önce havalandırmamız gerekmektedir aksi takdirde rutubetlenecektir.

 

5-      Rutubetlenen bölgeleri çeşitli cisimlerle örtmemek, kapatmamak.

 

6-      Duvar veya yer kaplamalarında küf oluşmuş ise mutlaka değiştirmemiz gerekir.

 

7-      Mutfak ve banyo gibi nemli alanları kullandıktan sonra havalandırmamız ön görülür.

 

8-      Odadaki nem miktarını azaltıp klima ve nem giderici çeşitli aletler ile havalandırmalıyız.

 

9-      Sıcaklık farkına bağlı terlemiş duvarlarımızı küf oluşmadan önce izolasyon uygulamalıyız. 

 

10-   Zemini sert mekanlarda küf oluşumu gözüküyor ise astım hastalarını yanınızda bulundurmamak şartıyla çamaşır suyu, oksijenli su gibi çeşitli malzemeler ile temizlemeliyiz.